ADC members

Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi
ASP w Łodzi specjalizuje się w projektowaniu tkaniny i ubioru, posiada najstarszy i największy wydział projektowania tkanin i ubioru w Polsce. Wielu absolwentów tej uczelni pracuje dla polskich nowych znaczących już w świecie marek modowych. ASP w Łodzi jest uczelnią, która ma wspaniale wyposażone pracownie na wszystkich wydziałach projektowych oraz posiada ogromną nową, profesjonalną salę z wybiegiem, wyposażoną do organizacji profesjonalnych dużych pokazów mody. Poza tkaniną i ubiorem ASP w Łodzi umożliwia studia na kierunkach projektowania form przemysłowych, architektury wnętrz, grafiki i innych.

 

Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu jest uczelnią państwową, kształci studentów na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych w siedmiu kierunkach na czterech wydziałach: Malarstwa i Rzeźby, Grafiki i Sztuki Mediów, Architektury Wnętrz i Wzornictwa oraz Ceramiki i Szkła.
W ostatnich latach uczelnia wzbogaciła się o wspaniały nowy budynek, który został zaprojektowany z nastawieniem na rozwój wiodących historycznie kierunków jakimi są Szkło i Ceramika ale też pozostałych artystycznych i projektowych. We Wrocławiu dzięki temu studenci mogą sami np. w nowopowstałej hucie szkła na terenie uczelni, przy pomocy wykwalifikowanych rzemieślników realizować swoje projekty. Podobnie w świetnie wyposażonych pracowniach ceramiki. We Wrocławiu istnieje też świetnie prosperująca od wielu lat mająca na swoim koncie wiele nagród wśród studentów i absolwentów pracownia projektowania środków transportu. W Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu studenci mogą studiować również projektowanie form przemysłowych, projektowanie mebla, grafikę i inne.

 

Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu jest od lat jednym z ważniejszych w kraju w dziedzinie projektowania mebli oraz projektowania graficznego. Jako jedyny w kraju umożliwia studiowanie Bioniki.
Wyjątkowością poznańskiej uczelni jest to, że studenci mogą korzystać ze wszystkich pracowni, zarówno projektowych jak i artystycznych, tworząc własne programy studiów. Poznań słynął od lat z projektowania mebli i ta dziedzina projektowania jest tutaj bardzo dobrze rozwinięta. Poza tym, pracownie projektowania mebla rozwijają od lat współpracę z firmami produkującymi meble w naszym kraju. Do dziś, właśnie mebel pozostaje w uczelni poznańskiej kierunkiem wiodącym. Poza tym w poznańskiej uczelni można studiować wzornictwo przemysłowe, architekturę wnętrz, architekturę krajobrazu i wyjątkową dziedzinę jaką jest bionika i biodesign oraz inne dziedziny projektowania. Poznań do dziś wyróżnia się zawsze bardzo dobrym wydziałem grafiki projektowej. Rozbudowa uczelni pozwoliła na stworzenie świetnie wyposażonych studiów nagraniowych na wydziale multimediów oraz imponujących laboratoriów grafiki cyfrowej.

 

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie znana jest z dziedzin szeroko pojętego projektowania przemysłowego oraz grafiki. ASP w Warszawie ma w swojej strukturze jeden z najstarszych Wydziałów Form Przemysłowych w kraju. Warszawa zawsze słynęła z projektowania dla przemysłu na wielką skalę i tutaj nadal głównie kładzie się nacisk na ten rodzaj projektowania. Od lat utrzymuje kontakty z wieloma firmami w kraju i zagranicą. Na uczelni bardzo dobrze funkcjonują pracownie projektowania ubioru z zaproszonymi do współpracy profesorami z Polski i zagranicy. Warszawski wydział projektowania to wyjątkowa, otwarta struktura gdzie wykładowcy nie mają swoich sal, ale jest jedna duża wspólna przestrzeń podzielona w miarę potrzeb przepierzeniami, z których korzystają wszyscy. Taki model też daje wrażenie otwartości ale też elastyczności w rozwoju kształcenia studenta. Bardzo dobrze rozwinięte są pracownie grafiki projektowej. Mebel studiuje się zarówno na Wydziale Form Przemysłowych jak i na Wydziale Architektury Wnętrz.

 

Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
ASP w Gdańsku specjalizuje się w projektowanie produktu oraz projektowanie wnętrz statków.
Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku mieści się w przepięknym zabytkowym dawnym budynku zbrojowni położonym w samym centrum zabytkowego Gdańska na zwieńczeniu Długiego Targu. Spektakularne położenie i wyjątkowa zabytkowa architektura z wielkimi przestrzeniami wystawienniczymi, które funkcjonują doskonale na tej uczelni jako galerie.
Gdańsk ma ogromne tradycje ze względu na swoje położenie na szlaku bursztynowym oraz na tradycje rzemieślnicze w dziedzinie produkcji i projektowania biżuterii. W tym regionie kraju ma swoje siedziby wiele firm, również takich, które z powodzeniem od lat mają swoje sieci sklepów zagranicą produkujących na wielką i mała skalę biżuterie a sama Akademia Sztuk Pięknych ma świetnie rozwinięte pracownie projektowania w tej kategorii.
Gdańsk słynie także z pracowni projektowania okrętów i jachtów. To najstarszy w kraju i największy wydział projektowania, specjalizujący się w projektowaniu wodnych środków transportu. Absolwenci gdańskich pracowni znajdują zatrudnienie zarówno wśród firm polskich jak i zagranicznych. Gdańska uczelnia ma też bardzo dobrze rozwinięte pracownie projektowania mebla i form przemysłowych oraz grafiki projektowej.

 

Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie znana jest z projektowania mebli, produktu i grafiki. To właśnie w tej Akademii powstał pierwszy wydział projektowania w powojennej Polsce. W Krakowie studenci mogą zdobywać wiedzę i doświadczenie w dziedzinie form przemysłowych, architektury wnętrz, projektowania mebla oraz grafiki projektowej. Kraków zawsze słynął z bardzo dobrze rozwiniętego wydziału form przemysłowych i od wielu lat uczelnia utrzymywała wiele kontaktów z polskimi i zagranicznymi firmami. Projektowanie form przemysłowych w Krakowie to również bardzo dobrze rozwinięta od lat pracownia ergonomii. Tutaj powstaje wiele projektów dotyczących produkcji masowej. Na tej uczelni funkcjonuje także bardzo dobrze prosperująca pracownia projektowania środków transportu, której studenci zdobywają liczne nagrody, a po studiach znajdują zatrudnienie zarówno wśród polskich jak i zagranicznych firm. Krakowska Akademia Sztuk Pięknych jest też jedyną uczelnią w kraju, która prowadzi badania dotyczące tego ilu absolwentów po studiach na tej uczelni zatrudnionych zostało w przemyśle i z ostatnich badań jest to około 80 %. Natomiast z inicjatywy Wydziału Architektury Wnętrz w Krakowie powstało pierwsze w Polsce Biennale Architektury Wnętrz. Krakowska uczelnia posiada też bardzo dobre pracownie grafiki projektowej i komunikacji wizualnej z wieloletnimi tradycjami.

 

Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Wizytówką Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach jest Wydział Grafiki Projektowej.
ASP w Katowicach to jedna z najmłodszych wyższych szkół artystycznych w kraju. Wcześniej funkcjonowała jako filia krakowskiej ASP. Poza dawnym budynkiem, uczelnia dziś może poszczycić się zupełnie nowym gmachem o świetnym projekcie architektonicznym, wplecionym w przestrzeń miasta, w bardzo bliskim sąsiedztwie z dawnym budynkiem. Świetnie przemyślana architektura samych budynków połączonych z otwartymi przestrzeniami, z zielenią umożliwia studentom również pracę na zewnątrz budynku. Katowice mają też świetnie wyposażone laboratoria i to zarówno te dotyczące druków 2D jak i 3D. Także laboratoria i warsztaty wyposażone są w maszyny i urządzenia najnowszej generacji, z których pod okiem specjalistów studenci mogą realizować modele swoich projektów w różnych technikach i technologiach. Katowicki wydział projektowania form przemysłowych współpracuje z wieloma firmami z różnych dziedzin. Prowadzi też badania we współpracy z Akademią Medyczną oraz z Centrum Kardiologii w Zabrzu. Dzięki tej współpracy powstaje wiele bardzo ciekawych i bardzo innowacyjnych projektów, związanych ze światem medycyny oraz rehabilitacji. Katowice to także bardzo mocny wydział grafiki projektowej. Katowice mogą pochwalić się imponującą strefą pozwalająca na profesjonalne realizowanie filmów i animacji. W Katowicach powstaje też wiele projektów tzw. socjalno-społecznych ze względu na sam charakter Górnego Śląska.

 

Akademia Sztuki w Szczecinie
Akademia Sztuki w Szczecinie to najmłodsza uczelnia w Polsce z powstałym ostatnio Wydziałem Projektowania Form Przemysłowym. Wydziały: Architektura Wnętrz oraz Projektowanie Mebla istnieją na tej uczelni od kilkunastu lat.
AS w Szczecinie to jedyna uczelnia artystyczna w kraju, na której studenci mogą studiować sztuki czyste, projektowanie i … muzykę. Wynika to z połączenia dwóch uczelni, funkcjonujących wcześniej osobno w Szczecinie: Akademii Muzycznej i Wyższej Szkoły Sztuki Użytkowej. W tej formie Akademia Sztuki w Szczecinie istnieje od sześciu lat. Wydziały projektowania rozpoczęły swoją działalność kilkanaście lat temu jako Wydział Architektury Wnętrz ze świetnymi pracowniami projektowania mebla. W ostatnim czasie na tej uczelni powstały nowe pracownie projektowania form przemysłowych w ramach wydziału Malarstwa i Nowych Mediów. Szczecińska uczelnia ma świetnie wyposażone, nowe laboratoria, w których studenci mogą doświadczyć pracy w różnych technologiach i materiałach. Świetnie zostały wyposażone także pracownie multimediów, pracownie grafiki, nowopowstałe pracownie projektowania ubioru i biżuterii. Wydział ten jest wyraźnie nastawiony na pracę od podstaw w projektowaniu, z naciskiem na poznawanie technik i technologii oraz z dużym nastawieniem na współpracę z firmami z zewnątrz.